Εκδηλώσεις 2013-14

Διαμαρτυρία 18ης Οκτωβρίου

Το Μουσικό Σχολείο Ξάνθης, στα πλαίσια της διαμαρτυρίας που πραγματοποιήθηκε στις 18/10/2013, ερμηνεύει Μίκη Θεοδωράκη και “Τι ωραία που είναι η αγάπη μου“. Η διαμαρτυρία διοργανώθηκε από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και αφορούσε θέματα όπως η μεταφορά των μαθητών και οι ελλείψεις του Σχολείου σε καθηγητές μουσικών μαθημάτων.

Camerata Ιονίου Πανεπιστημίου

H Camerata του Ιονίου Πανεπιστημίου στο Μουσικό Σχολείο Ξάνθης. 22 Οκτωβρίου 2013.

Το σύνολο μουσικής δωματίου Ionian Camerata δημιουργήθηκε στην Κέρκυρα το 2012 με την πρωτοβουλία του βιολονίστα Σπύρου Γκικόντη, καθηγητή του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου. Αποτελείται από φοιτητές της κατεύθυνσης των εγχόρδων του Τμήματος αυτού. Η Ionian Camerata έχει δώσει διάφορες συναυλίες με ρεπερτόριο έργων από την εποχή του μπαρόκ μέχρι αυτή του ρομαντισμού. Σημαντικός στόχος της είναι η μελέτη και προώθηση Ελλήνων συνθετών που έχουν γράψει έργα για ορχήστρα εγχόρδων.

Για τα παιδιά με τον ήλιο στο μέτωπο

Αφιέρωμα του Μουσικού Σχολείου Ξάνθης στην εξέγερση του Πολυτεχνείου. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου και ώρα 11:00 π.μ. στο Ίδρυμα Θρακικής Τέχνης και Παράδοσης.

Ρεπορτάζ Λευτέρης Οικονόμου:

Πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Ίδρυμα Θρακικής Τέχνης και Παράδοσης η εκδήλωση εορτασμού για την επέτειο των γεγονότων του Πολυτεχνείου το 1973.
Το απότελεσμα της εκδήλωσης ήταν εξαιρετικό.Τα παιδιά του Μουσικού έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, έβγαλαν ένα θαυμάσιο αποτέλεσμα και μας έκαναν, για ακόμη μια φορά, περήφανους.
Πολλά συγχαρητήρια και στις Καθηγήτριες του Σχολείου, Αργυρώ Παυλοπούλου και Φωτεινή Κοκκίνη που οργάνωσαν και επιμελήθηκαν, με πολύ κόπο, την εκδήλωση..Το αποτέλεσμα τις αντάμειψε…
Ας πάρουμε μια γεύση από κάποιες στιγμές της εκδήλωσης:

με τον Θανάση Παπακωνσταντίνου

Aπό την καταπληκτική εκδήλωση του Σχολείου, ας θυμηθούμε κάποιες εξαιρετικές στιγμές. Αρχή, με την είσοδο του Θανάση Παπακωνσταντίνου στη σκηνή και το τραγούδι “Αποσπερίτης”.
Θυμίζω πως αυτή η κάλυψη είναι ερασιτεχνική.

Σχ. Πρέσβεις του Ε.Κ.

Μάρτιος 2024